top of page
  • Zdjęcie autoraMichał

Jak zimą dbać o ogród?

Z pewnością zima to czas, w którym nie ma zbyt wiele pracy w naszych przydomowych ogrodach natomiast warto pamiętać podczas tego okresu o kilku czynnościach, które pomogą nam utrzymać ogród w takim stanie abyśmy mogli cieszyć się jego pięknem kiedy nadejdzie wiosna. Poniżej przypominamy o kilka podstawowych czynnościach.


Zimą warto pamiętać przede wszystkim aby sprawdzać osłony roślin oraz usuwać na bieżąco śnieg z trawnika oraz nie zbyt mocno eksploatować trawnik w zimowych warunkach gdyż może to wpłynąć na stan trawy ponieważ źdźbła trawy zimą zwłaszcza kiedy są zamarźnięte są podatne na złamania.Jak dbać o rośliny zimą?


Przede wszystkim dla roślin zimą niebezpieczne są spore ilości śniegu zwłaszcza kiedy jest on ciężki dlatego, że pod naciskiem śniegu bardzo łatwo zniekształcają lub łamią się gałęzie.

Warto śledzić prognozy pogody aby móc na tę ewentualność zabezpieczyć rośliny w naszych ogrodach chociażby poprzez obwiązanie ich sznurkiem, otrzepywanie ich ze śniegu np. za pomocą lekkich grabi, miotły. Skierowane jest to szczególnie do posiadaczy ozdobnych krzewów iglastych oraz o stożkowatym pokroju.


Trawnik zimą czego nie robić?


Bardzo ważne podczas zimny jest to aby zwłaszcza gdy na trawniku zalega śnieg nie wydeptywać ścieżek. Bardzo często pod warstwą ubitego śniegu dochodzi do zmniejszania ilości tlenu co za sobą prowadzi do powstawania chorób grzybowych, które rozwijają się po zimie. Konsekwencjami takiego postepowania może być długi okres regeneracji trawnika lub w najgorszym wypadku nie będzie nadawał się do użytku.


Zabezpieczanie roślin na zimę


Od kilku lat mamy do czynienia z sytuacjami gdzie podczas zimy temperatury sięgają niekiedy 10 stopni powyżej zera. Taka sytuacja oznacza, że warto sprawdzać rośliny, które są zabezpieczone przed mrozem gdyż w takich temperaturach dochodzi do pobudzenia roślin do wzrostu, soki wewnątrz zaczynają krążyć. W takiej sytuacji mamy kolejny argument aby regularnie sprawdzać rośliny. W trakcie ocieplenia warto zdjąć z nich osłony założone na zimę do momentu następnego ochłodzenia.


Okres zimowy jest świetnym czasem na zaplanowanie zmian w ogrodzie lub zaplanowania aranżacji ogrodu. Możemy również w tym czasie przemyśleć gdzie chcielibyśmy przesadzić już zasadzone rośliny bądź poświęcić czas na zaprojektowanie ogrodu. Wraz z nadchodzącą wiosną znacznie łatwiej będzie nam zrealizować taki plan.28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page