top of page
 • Zdjęcie autoraMichał

Od czego zacząć planowanie ogrodu?

Zaktualizowano: 23 sty 2021

W odniesieniu do poprzedniego artykułu na naszym blogu stwierdzamy iż zima to świetny czas na zaprojektowanie bądź zaplanowanie tego co chcielibyśmy zmienić w naszym ogrodzie wraz z nadchodzącą wiosną.

Poniżej znajdą Państwo klika wskazówek na co zwracać uwagę podczas planowania ogrodu.
Od czego warto zacząć planowanie zmian w ogrodzie?


Na samym początku należy oszacować budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na planowanie ogrodu czy też zmian w istniejącym już ogrodzie.


Przed wyborem stylu ogrodu warto jest zwrócić uwagę na to aby współgrał on stylistycznie z bryłą budynku gdyż jest on w pewnym sensie przedłużeniem naszego domu. Należy również dopasować go do pejzażu najbliższego otoczenia. Pamiętajmy o tym jaką funkcje ma spełniać ogród co będzie zdecydowanie miało ważną rolę przy wyborze roślin czy też surowców. Ogród tworzymy dla siebie i ma być to nasze miejsce wypoczynku, przydomowego zielonego raju, w którym będziemy mogli się zrelaksować. Zatem warto pamiętać o funkcjonalności ogrodu.


Następnym krokiem jest podjęcie decyzji w jakim stylu chcielibyśmy mieć ogród, najczęściej wybieranymi stylami są:

 • owoczesny (geometryczny)

 • naturalny (wiejski)

 • romantyczny

 • rustykalny

 • skandynawski

 • śródziemnomorski

 • francuski

 • angielski

 • użytkowy

 • elegancki

 • marynistyczny

 • wypoczynkowyUkształtowanie terenu, a planowanie ogrodu


Ważnym elementem jest umiejscowienie poszczególnych elementów w ogrodzie tak aby prezentował się on ładnie nie tylko gdyż jesteśmy na zewnątrz ale również kiedy spoglądamy na niego z okna kuchni czy też salonu.

Za pomocą ogrodu możemy wyeksponować lub też zasłonić niektóre elementy znajdujące się na zewnątrz.


Ukształtowanie terenu, na którym planujemy nasz ogród o ile mamy płaski teren do zagospodarowania co jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem gdyż z łatwością możemy uformować na nim pagórek jeśli projekt uwzględniał takie rozwiązanie. Jeżeli ukształtowanie Twojej działki będzie inne należało będzie wykonać kilka prac przygotowawczych, trzeba będzie wymodelować powierzchnię gruntu. W sytuacji gdy na działce znajdują się dziury, nierówności będziemy musieli zniwelować powierzchnię do poziomu sąsiednich posesji.

Z doświadczenia doradzamy w takiej sytuacji uformować lekki spadek ku ogrodzeniu dzięki temu uzyskami odpływ wody opadowej.


Kolejnym z elementów będzie szczegółowe oczyszczenie działki usunięcie wszelkich odpadów po budowie domu, a także chwastów po to aby nie zakłócały harmonii naszego ogrodu w przyszłości.


Na koniec warto przemyśleć kwestie oświetlenia w ogrodzie, oraz z jakich rozwiązań nawodnienia ewentualnie skorzystamy, czy w przyszłości sami będziemy pielęgnować nasz ogród czy też skorzystamy z usług doświadczonego ogrodnika. Jak dużo czasu będziemy w stanie poświęcić na ogród. Wybór trawy czy zdecydujemy się na trawę z rolki co daje nam natychmiastowe efekty i nie musimy się niczym martwić czy też decydujemy się na trawę z siewu..


W następnym artykule zostaną przedstawione wymienione powyżej style ogrodowe.


Jeżeli wybraliśmy już poszczególny styl ogrodu...


Co dalej?


Skontaktuj się z nami !

465 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page