top of page

Projektowanie ogrodu. Jaki styl wybrać?

Zaktualizowano: 21 mar 2021

Okazuje się, że powstaje nam mały cykl artykułów na temat planowania oraz projektowania ogrodu, czyli naszej zielonej przydomowej oazy. Poniżej postaram się przybliżyć Państwu czym charakteryzują się wymienione style tak aby każdy z was miał chwilę na zdecydowanie się jaki ogród chcę założyć przed zbliżającym się sezonem.


Są style architektoniczne, które mają spore grono zwolenników są również takie, które są rzadko spotykanie, wszystko jest kwestią gustu dlatego nie należy w tym przypadku kierować się trendami czyli czy coś jest akurat w modzie. Ogród będzie naszym miejscem relaksu i powianiem podać się tylko i wyłącznie nam. Każdy styl ma dla siebie charakterystyczne cechy małej architektury czy też zdominowanie przez poszczególne gatunki roślin. Natomiast stosując się do wybranego stylu podczas tworzenia ogrodu mamy pewność, że wszystko będzie ze sobą współgrało, będzie tworzyło spójny obraz. Możemy również połączyć ze sobą style co nazywamy z kolei również stylem eklektycznym.


 • nowoczesny (geometryczny)

 • naturalny (wiejski)

 • romantyczny

 • rustykalny

 • skandynawski

 • śródziemnomorski

 • francuski

 • angielski

 • użytkowy

 • elegancki

 • marynistyczny

 • wypoczynkowyNowoczesny – częściej określany jako geometryczny, co w dużej mierze określa już właśnie jego cechy. Oparty jest na kształtach i figurach geometrycznych, cechuje się raczej prostotą i niespecjalnie skomplikowaną formą nasadzeń. Rośliny są proste, a przy tym dominują gatunki, które w łatwy sposób daje się formować, właśnie w różne geometryczne elementy. W ogrodzie nowoczesnym ilość roślin, jak i samych gatunków nie jest duża, co dodatkowo upraszcza jego prowadzenie. Ogrody nowoczesne szczególnie dobrze sprawdzają się na mniejszych, miejskich działkach, w otoczeniu budynków o nowoczesnej architekturze.Naturalistyczny – to ogród, który z założenia komponuje się z otaczającym go krajobrazem, jakby naturalnie się w niego wpisując. Są to ogrody niezwykle bujne, z dużą ilością roślin i gatunków. Sposób ich prowadzenia również nasuwa skojarzenie, jakby wykonywała to sama natura. W związku z czym stanowią zupełne przeciwieństwo ogrodów nowoczesnych. Ogrody te wprowadzają element tajemniczości, trochę nieładu i naturalnego wyglądu. Najlepiej sprawdzają się na większych działkach, szczególnie gdzieś na terenach wiejskich, podmiejskich, w otoczeniu lasów, łąk czy innych naturalnych krajobrazów.

Wiejski – to kolejny przykład ogrodu, który jest zupełnym przeciwieństwem ogrodów nowoczesnych. Tutaj nie znajdziesz równo przystrzyżonych trawników czy wymodelowanych jak od linijki rabat. W zamian za to dominują naturalne materiały, trawniki przypominające łąki, zakątki pełne kwiatów, ziół i warzyw. Ogród zdecydowanie wpisujący się w krajobraz wiejski, z niewielką ilością roślin iglastych, który w prawdziwej formie ciężko zrealizować na miejskim osiedlu. Stąd też polecany dla osób, którym nie przeszkadza pozorny nieład, przebijające się tu i tam chwasty oraz mnogość wszelkiego rodzaju kolorowych roślin i kwiatów.

Romantyczny – to kolejny ogród o nieregularnej formie. Cechuje się tajemniczością, licznymi ustronnymi zakątkami, altanami i luźno rosnącymi, zwisającym roślinami, które wprowadzają elementy naturalności i lekkiej zadumy. W ogrodach tych bardzo często występują elementy kamienne, wodne, oraz dominują spokojne kolory, które mają wpływać uspokajająco i relaksacyjnie. Ogrody romantyczne również pasują do działek wiejskich, podmiejskich, osłoniętych naturalnym krajobrazem. Ponadto lepiej sprawdzają się na działkach większych, gdzie możliwe jest tworzenie różnych ustronnych zakątków.

Rustykalny – który często nazywany jest również wiejskim. Jest do niego bardzo zbliżony formą, również nieregularny, z mnóstwem gatunków roślin, kolorowych kwiatów, zapachów, raczej z małym udziałem roślin iglastych. Cechuje się dużą ilością materiałów drewnianych, kamiennych, a także ceglanych, które wyśmienicie komponują się właśnie z kolorowymi, kwiatowymi rabatami. Ogród rustykalny, podobnie jak wiejski, w czystej formie jest ciężki do zrealizowania na miejskim osiedlu. Zdecydowanie lepiej wpisuje się w wiejskie otoczenie, a jeszcze lepiej w otoczenie drewnianych domów czy innych form, przypominających minione czasy.
Marynistyczny – to styl kojarzący się z klimatami nadmorskimi i roślinnością naturalnie występującą na wybrzeżu. Do jego aranżacji wykorzystuje się kamienie, a nawet piasek, którym mogą być wykładane rabaty i całe duże powierzchnie. Ogród marynistyczny kojarzy się z widokiem nadmorskich wydm. Roślinność jest lekka, zwiewna, wykorzystuje się m.in. liczne gatunki traw ozdobnych.
Angielski – to ogród, w którym centralną część stanowią ładne, zadbane trawniki, a wokół otaczają je duże, niezwykle bogate, kolorowe rabaty. Styl angielski, odpowiednio przełożony „na nasz”, to bardzo ciekawa forma aranżacji ogrodu, właśnie takiego o nieregularnych kształtach, jak w pokazanym na wstępie przykładzie nr 4, czyli opartym na nieregularnych kształtach.
Japoński – to ogród, który w takim przydomowym wydaniu ma najczęściej formę zamkniętych przestrzeni, w których dominują podłoża wyłożone kruszywami kamiennymi, często z większymi głazami czy zagrabionym piaskiem. Cechuje je prostota i elegancja, a nieodzownym elementem jest woda symbolizująca ruch. Rośliny dobierane są jako pojedyncze, efektowne elementy, w których dominuje kolor zielony. Ogrody te sprawdzają się na niewielkich, miejskich działkach, dobrze wpisują się w nowoczesną architekturę.
Francuskim – gdzie ogrody wyglądają jak idealne, geometryczne figury, regularne i symetryczne wzory, przypominające nawet wielkie naturalne dywany. Ogrody te są perfekcyjnie zadbane, a wywodzą się wprost z pałacowych ogrodów francuskich. W związku z tym ewentualnie dedykowane są dla dużych działek, gdzie można tworzyć układy alejek, placów i kompozycji roślinnych, przeplatanych fontannami i rzeźbami. Rośliny to przede wszystkim gatunki, które można modelować, tworzyć z nich różnego rodzaju figury i obwódki, a także inne kolorowe wypełnienia.


Skandynawskim – który jest bardzo ciekawą ogrodową propozycją. To połączenie stylu nowoczesnego, który jest geometryczny, funkcjonalny i minimalistyczny, ze stylem naturalnym, który cechuje nawiązanie do otaczającego, naturalnego krajobrazu. Rośliny są proste i łatwe w uprawie, sadzone swobodnie i prowadzone raczej w naturalnej formie. Występują w nich często ozdobne trawy, a także gatunki występujące w otaczającym krajobrazie. Niemniej jednak nasadzenia są „skąpe” stosunkowo niezróżnicowane gatunkowo i kolorystycznie. Styl dobrze sprawdza się na mniejszych, miejskich działkach, również takich w zwartej zabudowie.


Śródziemnomorski – to styl stosunkowo „egzotyczny” i znacząco różny od naszych rodzimych warunków i panującego klimatu. Zasadniczo cechuje się ograniczeniem lub całkowitą rezygnacją z powierzchni trawnikowych, na rzecz brukowanych, kamiennych czy nawet żwirowych. Do tego bogaty jest we wszelkiego rodzaju murki, schodki, tarasy, płytkie baseny, fontanny i miejsca wypoczynkowe. Roślinność jest raczej prosta, w pastelowych kolorach, a rabaty tradycyjne, z niższymi gatunkami z przodu i wyższymi z tyłu. Cechą charakterystyczną ogrodów śródziemnomorskich są również rośliny uprawiane w pojemnikach, a także specjalnie wydzielone ziołowe, aromatyczne zakątki.Możemy również wyróżnić kilka styli ogrodów, których nazwa pochodzi od ich funkcji bądź cech charakterystycznych:


Elegancki – to przykład ogrodu, w którym wszystko musi znajdować się na swoim miejscu, a jego głównym zadaniem jest „dobrze wyglądać”. Ma być estetyczny, równy i tworzyć wizytówkę dla znajdującego się na działce domu. Kojarzy się raczej ze stylem nowoczesnym, geometrycznym, gdzie wszystko jest równo, estetycznie, a często także symetrycznie posadzone oraz przycinane.


Użytkowy – to ogród nastawiony na użytkowanie, czyli jego produktywność. W związku z tym przeważają w nim przestrzenie zagospodarowane pod warzywniki, względnie takie, czy inne formy drzew i krzewów owocowych oraz ziół. Rośliny użytkowe mogą być przeplatane roślinami ozdobnymi, ale również możliwy jest taki ich częściowy dobór, aby poza funkcją użytkową posiadały jednocześnie walory estetyczne. W ogrodzie użytkowym ważną rolę odgrywają również wszelkiego rodzaju elementy wspomagające uprawę jak szklarnie, donice, podpórki, pergole itd., które również mogą stanowić ozdobę.
Wypoczynkowo – rekreacyjny – to ogród nastawiony właśnie na swobodne spędzanie czasu. Dlatego dominują w nim przestrzenie przeznaczone na takie czy inne aktywności (np. boisko, plac zabaw) lub różne formy rekreacji jak baseny, tarasy, altany. W ogrodzie tym, z definicji, roślinność musi mieć prostszą formę, aby jej prowadzenie nie było zbyt absorbujące i wymagające.Planując rozsadzenie roślin czy tez ogród w całości nie musimy brać pod uwagę cech tylko i wyłącznie jednego stylu możemy zaczerpnąć inspiracji z każdego po trochu lub stworzyć coś czemu nadamy styl, który nie ma konkretnej nazwy będzie to coś w rodzaju naszego stylu. Ogrodu, w którym będziemy czuć się komfortowo, gdzie będziemy mogli odpocząć po ciężkim dniu lub zacząć letni dzień od kawy w ogrodzie.131 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page