top of page
  • Zdjęcie autoraMichał

Oświetlenie ogrodowe. Co warto wiedzieć?

Jak światło wpływa na nasz komfort wypoczynku w ogrodzie po zmroku? I czego możemy dokonać instalując w odpowiedni sposób system oświetlenia w ogrodzie. Czy warto inwestować w oświetlenie ogrodu? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszam !


Światło jest czynnikiem, które znacząco wpłynęło na poprawę komfortu życia człowieka, jego obecność sprawia, że czujemy się bezpiecznie... Dzięki jego zastosowaniu mamy szansę wydłużyć godziny naszego funkcjonowania. Światło, niezależnie z jakiego źródła pochodzi, jest elementem, istotnie poprawiającym nasze samopoczucie - dodaje przyjemnego klimatu, tworzy nastrojową atmosferę. Stosując oświetlenie ogrodu mamy szansę na ukazanie zupełnie innego niż dzienny, wizerunku naszego ogrodu.

Prawidłowa iluminacja może stworzyć niepowtarzalne efekty.

Światło jako element wyposażenia ogrodu jest bardzo istotne, niestety często lekceważone. Zapominamy o zaplanowaniu tego ważnego czynnika lub pozostawiamy to sobie na później, co jest poważnym błędem. Często też stosując oświetlenie ograniczamy się do tylko i wyłącznie funkcji użytkowej oświetlenia, zapominając jak wiele możemy jeszcze osiągnąć przez jego zastosowanie.


Jakie funkcje pełni oświetlanie w ogrodzie?


Warto zacząć od tego jak istotne i bardzo atrakcyjne są efekty świetlne w ogrodzie. I nie muszą to być wyszukane, barwne czy błyskające lampki.

Ogród nocą może wyglądać zupełnie inaczej niż nocą. I inaczej nie oznacza, że gorzej, wręcz odwrotne, dzięki nocnemu oświetleniu mamy szansę wydobyć zupełnie inne piękno ogrodu, ukazać to czego w dzień nie widać - na przykład głębie zbiornika wodnego. Dzięki akcentom świetlnym możemy wyróżnić nasz ogród spośród otoczenia, nadać mu odmiennego charakteru. Dla nas samych, jako użytkowników ogrodu, może to być miła odmiana, oglądać ‘nowy ogród. Światło potrafi wyłonić z naszego otoczenia to, czego nie widać w dzień lub nadać temu znanemu otoczeniu nowego wyglądu. Światło tworzy tajemnicę, a jednocześnie uchyla nam jej rąbka.

Dzięki zastosowaniu oświetlenia, które zostało wykonane w ogrodzie w sposób zaplanowany i przemyślany, mamy szansę ukazać to czego w dzień nie widać, co ginie w natłoku otoczenia i masie innych elementów. Detale architektoniczne, drobne rzeźby, kształt rośliny, kolor, pojedyncza roślina na rabacie (która w dzień jest tylko jednym z wielu elementów nasadzenia) - to wszystko możemy wybrać i ukazać odbiorcy, kierując jego uwagę tylko na ten element. Niewidoczne w mroku nocy otoczenie będzie idealnym tłem dla takich akcentów.

Nie znajdzie się chyba spośród nas osoba, która zaprzeczy temu, że światło kształtuje nastrój w ogrodzie. Prawidłowo dobrane oświetlenie, szczególnie jeżeli pochodzi z naturalnych źródeł, jak paleniska ogrodowe, kominki czy nawet grille, jest niepowtarzalnym zjawiskiem.


Przyjemny blask ciepłego ognia uprzyjemnia każdy wieczór, a wszystkim wydarzeniom, które przebiegają w jego towarzystwie, nadaje wyjątkowego charakteru.

Również światło sztuczne, pochodzące ze sztucznych źródeł, zasilanych energią, potrafi oddziaływać na nasze odczucia. Jak przyjemnie jest wracać do domu dobrze oświetloną, jasną ścieżką, której zakamarki są nam dobrze widoczne i czujemy się bezpiecznie. Jakie to miłe uczucie dojrzeć w mroku ogrodu jaśniejący punkt przy drzwiach wejściowych naszego ukochanego domu. Nie jest chyba nikomu obce to uczucie radości.

Oczywiście oświetlenie ogrodu spełnia także wiele funkcjonalnych zadań. Światło w ogrodzie i otoczeniu domu zwiększa komfort użytkowania tego obszaru po zmroku, czasami w ogóle daje szanse na jego użytkowanie, dodatkowo poprawia bezpieczeństwo domu. Jest to element, który może ułatwić nam orientację w terenie, szczególnie w nowych miejscach, na przykład podczas nocnego zwiedzania miasta - podświetlony najbardziej charakterystyczny element, jak na przykład wieża kościoła, ułatwi nam zorientowanie się w jakim miejscu jesteśmy.


Rodzaje oświetlenia ogrodowego


Jakie mamy rodzaje oświetlenia w ogrodzie?

W zależności od tego co chcemy oświetlić, i jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wybierać z kilku rodzajów zastosowanego oświetlenia.

  • oświetlenie punktowe - które ma na celu oświetlenie tylko jednego punktu (często jest to tylko jeden element z danej kompozycji). Dzięki temu sposobowi, mamy szansę ukazać wybrany przez nas akcent, podkreślić jego znaczenie. Ten sposób stosujemy jeżeli jesteśmy pewni, że odbiorca będzie się znajdował w niewielkiej odległości od oglądanego obiektu.

  • oświetlenie ogólne - które zalewa całą kompozycję, jak budynek czy rabata, i stawia wszystkie elementy na równi. Metoda zalewowa jest stosowana dla obiektów dużych i takich, które będą podziwiane ze znacznej odległości.

Czasami, w celu uzyskania ciekawych efektów, stosuje się połączenie tych dwóch typów oświetlenia.

Jednak, niezależnie od tego, na jaki sposób wykorzystania oświetlenia chcemy się zdecydować, musimy bardzo ostrożnie stosować efekty wizualne z użyciem światła w ogrodzie, gdyż muszą one być wykonane bardzo precyzyjnie. Najmniejszy błąd może powodować bardzo nieciekawe, a czasami wręcz niebezpieczne efekty. Dlatego w stosowaniu oświetlenia warto jest zdać się na profesjonalistę. Jeżeli jednak chcemy samodzielne zaplanować instalację świetlną oraz ja wykonać, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.


Instalacja oświetleniowa. O czym warto pamiętać?

Dokonując zakupu i wyboru poszczególnych elementów instalacji warto jest zwrócić uwagą na następujące szczegóły i parametry :

  • trwałość - która dla oświetlenia zewnętrznego musi być większa, z powodu narażenia na inne, trudniejsze czynniki zewnętrzne,

  • efektywność świetlna

  • kolor światła - barwa zimna, która powiększa otoczenie, ciepła - która pomniejsza, kolorystyka, która może być barwnym elementem dekoracyjnym,

  • wymiary i sposób montażu - czy łatwo będzie je ukryć?

  • regulacja, włączanie, wyłączanie - czy można regulować i w jaki sposób?


Reasumując zatem prawidłowe oświetlenie może dać oszołamiające efekty! Jest to nie tylko sposób na stworzenie wyjątkowego charakteru ogrodu, wyróżnienie go spośród wszystkich w sąsiedztwie, czy stworzenie przyjemnego nastroju, który będzie wykorzystywany podczas coraz częstszych wieczornych spotkań w naszym ogrodzie. To także zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa. Dlatego warto jest, już na etapie planowania ogrodu, pamiętać o tym istotnym elemencie.551 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page