top of page
  • Zdjęcie autoraMichał

Trawa z rolki. Co warto wiedzieć

Kto chce szybko mieć w ogrodzie mocny i dobrej jakości trawnik, powinien wybrać trawnik z rolki. W ciągu kilku godzin zielony dywan zostanie rozwinięty, a po czterech do ośmiu tygodniach oczekiwania będzie już pełni funkcjonalny.

Zamawianie trawy


Trawniki dostarczane w rolkach są uprawiane przez specjalistyczne firmy na dużych powierzchniach. Kiedy grubość darni jest już odpowiednia, gotowy trawnik zostaje wycięty wraz cienką warstwą gleby i zrolowany. Zamawiając trawnik trzeba przewidzieć ok. 10% nadwyżki powierzchni, ponieważ zawsze przy układaniu powstają pewne resztki, których nie da się wyeliminować.

Poza wyliczeniem potrzebnej powierzchni rolek, konieczne jest określenie przeznaczenia trawnika. Od tego, czy trawnik będzie służył głównie do ozdoby, do zabawy, czy do uprawiania sportu, zależy skład mieszanki traw. Jeśli na trawie będą się bawić dzieci i zwierzęta, trawnik powinien mieć zdolność szybkiej regeneracji. Gdyby rozwinięty dywan trawnika miał się przez większą część dnia znajdować w cieniu, użyte gatunki traw muszą być odporne na zacienienie.


Przygotowanie podłoża pod trawnik w rolce


Jakość przygotowania gleby jest niezwykle ważna, jeśli trawnik ma być ułożony z rolki. Zanim rozpocznie się najważniejsza operacja układania, należy się upewnić, czy parametry gleby są odpowiednie do założenia trawnika. Ważny jest tutaj właściwy współczynnik pH, który powinien wynosić ok. 6. Poza tym wierzchnia warstwa o grubości ok. 10 cm powinna dobrze spulchniona i przepuszczalna. W przeciwnym razie na trawniku zaczną powstawać zastoje wody i trawa zacznie gnić. Korzenie, kamienie i większe bryły ziemi powinny być po spulchnieniu dokładnie wybrane.


Powierzchnię przyszłego trawnika trzeba dobrze wyrównać szerokimi grabiami. Jeśli to możliwe, dobrze jest pozostawić tak przygotowaną powierzchnię przynajmniej na tydzień, aby ziemia dobrze się uleżała. Powierzchnia powinna być gładka i dobrze uciśnięta, aby nie powstawały różnice poziomów. Nie można pozwolić, aby kosiarka zawisała nad wgłębieniami albo „skalpowała” wzgórki pozostawiając okropne plamy.

Zastosowanie mineralnego nawozu wieloskładnikowego zapewni trawie składniki pokarmowe w fazie wzrostu. Przed rozpoczęciem układania rolek trawy, podłoże powinno być nieco nawilżone. Przede wszystkim w słoneczny dzień, kiedy ziemia szybko wysycha i korzenie traw mogłyby zostać poparzone.


Układanie trawnika z rolki


Należy pilnować, aby pasy trawnika ściśle do siebie przylegały. W miarę możliwości powinno się stosować łączenie w połowie sąsiedniej rolki, podobnie jak układa się cegły w murze. Zapewni to ścisłe i równe ułożenie się trawnika. Nowy trawnik trzeba dobrze ucisnąć deską albo specjalnym walcem. Korzenie trawy muszą nawiązać dobry kontakt z podłożem. Przejazd walcem wykonuje się wzdłuż i w szerz, zwracając uwagę, aby przechodzić po uciśniętych już fragmentach trawnika.

Możliwie najszybciej po ułożeniu trawnika trzeba rozpocząć podlewanie. Można to robić przez cały dzień, nawet w pełnym słońcu. Powinno się użyć 15 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Podczas letnich temperatur należy podawać wodę trzy razy dzienne. Podczas rozwijania trawnika powinno się rozwinięte pasy natychmiast podlać. Przez pierwsze dni należy podlewać trawnik obficie, a potem regularnie. Kiedy odchyli się fragment taśmy trawnika i widać wilgotne podłoże, znaczy to, że ilość wody jest dostateczna. Kontrolę należy prowadzić, aż do pełnego ukorzenienia się trawy. Przy zakładaniu trawnika można zainwestować w automatyczne podlewanie ogrodu, które pozwoli na dużą oszczędność czasu i równomierne nawodnienie.

Ułożenie trawnika z rolek wymaga też znacznego wysiłku, ponieważ każda rolka waży ok. 15-20 kg. Praca musi być wykonana w dniu dostawy rolek, ponieważ zrolowana trawa, z braku światła i powietrza, bardzo szybko uległaby zniszczeniu.


Zalety i wady trawnika z rolki


Największą zaletą trawnika ułożonego z rolki jest szybki efekt. Tam gdzie rano był jeszcze goły ugór, wieczorem rośnie świeży, zielony trawnik. Poza tym początkowo nie ma żadnych problemów z chwastami, ponieważ gęsta darń zagłusza wszystkie obce rośliny. Czy tak na długo pozostanie, zależy głównie od dalszej pielęgnacji trawnika.755 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page